Hopp til hovedinnhold

Avisbudavtalen tariffoppgjøret 2022

Det er enighet i forhandlingene på Avisbudavtalen.

FF-Knyttneve_Rød-RGB.png

Enighet på Avisbudavtalen

Fellesforbundet gikk til forhandlingene med krav om økt lønn og økt kjøpekraft for medlemmene på Avisbudavtalen. Onsdag kveld ble partene enig om et resultat.

– Etter to magre koronaoppgjør hadde vi et tydelig mandat: Å styrke kjøpekraften. Men også å utvikle avtalene våre. Avisbudbransjen er en bransje med store omstillingsutfordringer og vi er godt fornøyde med resultatet, sier forhandlingsleder i Endre Lie.

Noen nøkkelpunkter:

  • Det gis et generelt tillegg på 4 kroner i timen som legges på minstelønnssatsene, med virkning fra 1.4.2022.
  • Det avsettes 1,30 kroner i timen for arbeidstakere omfattet av overenskomsten som et justeringstillegg til lokal fordeling.
  • Matpengesatsen i § 2 økes til 96 kroner i timen
  • Gjennomslag for konkrete bestemmelser i overenskomsten angående likestilling og diskriminering.
  • Partene er enig om endringer i teksten om midlertidige ansettelser

 Resultatet er enstemmig anbefalt av forhandlingsdelegasjonen

– Resultatet skal nå ut på uravstemning blant medlemmene på Avisbudavtalen. Fellesforbundets forhandlingsutvalg har enstemmig anbefalt å stemme ja til forslaget. Vi håper at alle medlemmer setter seg nøye inn i resultatet og avgir sin stemme ved uravstemningen 22. juni, avslutter Lie.

 

Se uravstemningsresultatet her.


Fellesforbundets forhandlingsdelegasjon er fornøyd med resultatet av forhandlingene på Avisbudavtalen.