Hopp til hovedinnhold

Ansatte ved restauranten Hygge i Gjøvik streiker for tariffavtale

Ansatte ved restauranten Hygge i Gjøvik har gått til streik etter at arbeidsgiver nekter å inngå tariffavtale. De ansatte ønsker ordnede lønns- og arbeidsvilkår og den tryggheten en tariffavtale gir.

Clas Delp, forbundssekretær i Fellesforbundet. Foto: John Trygve Tollefsen.

Etter gjentatte forsøk på dialog med sin arbeidsgiver har de ansatte, som er medlemmer i Fellesforbundet, valgt å gå til streik.

– En tariffavtale er en av bærebjelkene i norsk arbeidsliv. Tariffavtaler sikrer forutsigbarhet, rettferdighet og ryddige arbeidsforhold. Dette er særlig viktig i serveringsbransjen, som er preget av uforutsigbare arbeidstider, lave lønnsnivåer og unge ansatte, sier Clas Delp, forbundssekretær i Fellesforbundet.

Organisert i Fellesforbundet

Ved Hygge i Gjøvik er ni fast ansatte organisert i Fellesforbundet. Kravet om tariffavtale ble først tatt opp direkte med ledelsen, og senere formelt overfor bedriftens styreleder.

Til tross for møter og mekling har arbeidsgiver gjort det klart at de ikke ønsker å signere noen tariffavtale.

– Når arbeidsgiver avviser både krav og dialog, står de ansatte igjen med streik som eneste lovlige virkemiddel, sier Delp.

Ikke relatert til lønnsoppgjøret

I en post på Facebook skriver Hygge Gjøvik at dette er en streik i forbindelse med det pågående lønnsoppgjøret. Det er ikke riktig. Dette har ingenting med meklingen som pågår mellom Norsk Industri og Fellesforbundet. Streiken er fordi de ansatte ønsker tariffavtale med bedriften.

– De ansatte ønsker å komme tilbake på jobb, men da med de samme rettighetene som mange andre i bransjen allerede har, avslutter Delp.

Pressekontakt

Martyna Kornikaite Sagsveen
Leder for Fellesforbundet avdeling 670
Tlf.: 465 78 878
martyna.kornikaite@fellesforbundet.org

Eller

Morten Solbakken
Regionleder Fellesforbundet Indre Øst.
Tlf.: 950 08 003
morten.solbakken@fellesforbundet.no