Hopp til hovedinnhold

– Dette må være vårt felles prosjekt

Kraft, forutsigbarhet, rammevilkår og et seriøst arbeidsliv. Det var stikkordene da Fellesforbundet og Arbeiderpartiet arrangerte felles industrikonferanse i Trondheim.

Panel under industrikonferansen

– Det er bare høyresiden som tjener på at det fagligpolitiske samarbeidet svekkes.

Det var den klare beskjeden fra Ap-nestleder Jan Christian Vestre da han sammen med Fellesforbundets leder Christian Justnes åpnet industrikonferansen tirsdag formiddag. 

Og konferansen er nettopp et eksempel på det fagligpolitiske samarbeidet mellom Fellesforbundet og Arbeiderpartiet. Konferansen skal arrangeres med jevne mellomrom, og er en del av samarbeidsavtalen mellom partiet og forbundet. 

Hensikten er å utvikle industripolitikken sammen, og sørge for en felles forståelse og et felles engasjement for viktigheten av en offensiv industripolitikk. Både for Fellesforbundets medlemmer, men også for hele Norge. 

Trygghet

Vestre var tydelig på at det fagligpolitiske samarbeidet måtte fortsette og forsterkes. Han viste til at det ikke finnes noen land der det fagligpolitiske samarbeidet mellom politiske partier og fagbevegelsen formelt er avsluttet, som har lykkes med det.

– Vårt felles prosjekt må være å ta vare på, foredle og modernisere samfunnet vi gjennom hele vår bevegelses historie har bygget opp, sa Vestre.

image7f4s.png

Han var tydelig på at Arbeiderpartiet ønsker forslag og idéer fra Fellesforbundets medlemmer på hvordan vi skal utvikle industrinasjonen og velferdsnasjonen Norge i årene framover.

Debatter og diskusjoner

Og innspill og idéer fikk han.

Omtrent hundre medlemmer og tillitsvalgte fra industrien og andre bransjer i hele Norge var til stede på den fullbookede konferansen. Mange engasjerte seg i debattene og diskusjonene. 

Blant temaene som ble diskutert var: 

  • Kraftpolitikk
  • Nærings- og industripolitikk
  • Den internasjonale situasjonen
  • Et seriøst arbeidsliv 
  • Framtidas arbeidsplasser 

Forbundsleder Christian Justnes innledet også om valgkamp og fagligpolitisk arbeid.

Han trakk blant annet fram viktigheten av faglige kandidater på Stortingslistene. 

IMG_8968.jpg

– Jeg lover at vi forbund skal bidra til å backe dem som tar den viktige oppgaven det er å stille til valg, sa Justnes.

Nestleder Stian Sagvold innledet om Fellesforbundets viktigste industripolitiske saker, og hva som skal til for å bevare en slagskraftig industri også i framtida.

Energi og miljø

I tillegg til helseminister Jan Christian Vestre var det flere sentrale Ap-politikere som deltok på konferansen. 

Partisekretær Kari-Anne Oppsal loset publikum gjennom programmet.

Leder i Energikomiteen på Stortinget Mani Husseini holdt en flammende appell om kraft, nett og arbeidsplasser. Statssekretær i Næringsdepartementet Ragnhild Syrstad innledet og deltok i debatt om regjeringas industri- og næringspolitikk.

Og stortingsrepresentant Per Vidar Kjølmoen deltok i en paneldebatt med Fellesforbundets tillitsvalgte leder av tidligere Fellesforbundet og nåværende statssekretær i Arbeids- og inkluderingsdepartementet Line Eldring.

Ordfører i Årdal Christian Sønstlien innledet også om Arbeiderpartiets omstillingsutvalg, som han selv leder. Sønstlien har selv bakgrunn fra industrien, og var særlig opptatt av å fortsatt føre en aktiv og framtidsrettet industripolitikk som sikrer verdiskaping og arbeidsplasser i hele landet, også i framtida.