Hopp til hovedinnhold

Mekling i gang for kabinansatte i SAS – fare for flystreik

I dag startet meklingen mellom Fellesforbundet og NHO Luftfart om tariffavtalen for de kabinansatte i SAS. Blir ikke partene enige innen fristen, kan det bli streik fra onsdag.

Riksmekler Mats Ruland instruerer partene ved meklingsoppstart.

Mandag klokken 10 møttes NHO Luftfart og Fellesforbundet hos Riksmekleren. Målet er å komme til enighet om Kabinavtale NKF SAS, etter at Fellesforbundet brøt forhandlingene tidligere i vår.

Fare for streik

Dersom partene ikke blir enige innen fristen ved midnatt tirsdag, kan det bli flystreik fra onsdag morge.

– Vi går inn i meklingen med mål om å komme fram til en enighet. Samtidig er det stor avstand mellom partene på viktige spørsmål, sier forhandlingsleder Dag-Einar Sivertsen i Fellesforbundet.

Krever løft i lønn og vilkår

Oppgjøret handler blant annet om lønn, arbeidstid og belastning i arbeidshverdagen.

– Kabinansatte i SAS har over lang tid hatt en svak lønnsutvikling og en arbeidshverdag med høy belastning. Nå er det nødvendig med et skikkelig løft både i lønn og vilkår, sier Sivertsen.

Fellesforbundet har varslet plassoppsigelse for 468 kabinansatte som kan bli tatt ut i streik fra onsdag dersom partene ikke blir enige.

Erfaringer fra streiken i 2024

Forrige gang avtalen var opp til revisjon endte oppgjøret i streik, etter at meklingen ikke førte fram. Konflikten ble avsluttet etter få dager og partene kom til enighet om blant annet lønnsøkning og forbedringer i arbeidstidsordninger.

– Erfaringen fra i 2024 viser at det er mulig å finne løsninger, men det krever reell vilje fra arbeidsgiversiden, sier Sivertsen.

Kan ramme sommertrafikken

En eventuell streik vil komme midt i en av årets travleste perioder for flytrafikken.

– Vårt mål er aldri å ramme en uskyldig tredjepart og vi vet at mange flyr til feriedestinasjoner i disse dager. Derfor er Fellesforbundets mål alltid å søke løsninger. Samtidig er det nødvendig å sikre anstendige lønns- og arbeidsvilkår for en gruppe med høyt ansvar som har blitt hengende etter i lønnsutviklingen, sier Sivertsen.

Fristen for meklingen er ved midnatt natt til onsdag.