Partene er enige om en avtale som sikrer medlemmene lønnsvekst og forskuttering av sykepenger helt i tråd med frontfaget.

Etter brudd i forhandlingene mellom Fellesforbundet og Norges Bilbransjeforbund, møtte partene til mekling 1.–2. juni med utløpsfrist ved midnatt. Allerede kl 18.30 kunne forhandlingsleder fra Fellesforbundet, Steffen Høiland, varsle en forhandlingsløsning:
– Vi har oppnådd et økonomisk resultat i tråd med frontfaget, og gjennomslag for flere viktige krav. Et viktig gjennomslag er at det nå også i bilbransjen stilles krav om egne garderober for kvinner. Vi har også fått gjennomslag for en særskilt økning av minstelønnssatsene. Dette er et viktig ledd i Fellesforbundets arbeid for et seriøst arbeidsliv.
I tillegg til økt kjøpekraft er økonomisk trygghet ved sykdom en sak med høy prioritet for Fellesforbundet. Partene ble enige om at arbeidsgiver skal forskuttere syke-, foreldre- og pleiepenger i inntil 4 måneder etter samme modell som frontfaget.
– For vår delegasjon har det vært viktig å fokusere på at dette er rettferdige krav som kan være veldig viktige for det enkelte medlem. Selv om mange i bransjen allerede har disse rettighetene, så er det viktig å stille solidarisk opp for de som ikke har det.
En enstemmig forhandlingsdelegasjon er godt fornøyd med resultatet og anbefaler medlemmene å stemme ja til resultatet ved uravstemningen 25. juni. Merk at din avdeling kan ha tidligere dato for innsending.
– Jeg vil oppfordre alle medlemmene til å benytte stemmeretten og til å si sin mening om resultatet, avslutter Høiland.